معرفی وبلاگ
وبلاگ " سینمای دفاع مقدس " ، به بررسی وضعیت سینمای دفاع مقدس از پایان جنگ تا امروز می پردازد .
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 2264
تعداد نوشته ها : 2
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

duel movie , فیلم دوئل

افرادی مثل من که نسل سومی هستند ، جنگ رو ندیدند . اما این جنگ بود که ما را ساخت . این جنگ بود که بعد از شادی پیروزی انقلاب ما را از حال درونی خود درآورد و وضعیت روزگار را دستمان آورد . پس همه ایرانی ها اعم از نسل سومی ها باید واقعیت جنگ را بشناسند . این وظیفه مسئولان سینمای دفاع مقدس است که واقعیت ها را به تصویر در آورند تا همه بفهمند و بدانند کشوری که ما امروز آزادانه در آن زندگی می کنیم ، چگونه بدست آمده است .

فیلم هایی همچون دوئل . اگه دوستان چند سکانس اول فیلم دوئل را دیده باشند ، مفهوم حملات هوایی را بهتر می فهمند . و اگر ادامه این فیلم را تماشا کنند ، به بعضی از پشت پرده های صحنه جنگ نیز پی خواهند برد.

ولی در آنسوی سینمای دفاع مقدس ، افرادی همچون ده نمکی با ساخت فیلمی همچون اخراجی ها 2 ، جنگ رامیدان گل و بلبل نشان می دهد . فیلمی که در آن لباس های سربازان تمیز و اتو کشیده است و اوج صجنه های حماسی اش تیر خلاصی است و ... که لکه ای است در سینمای ایران و تحریفی از تاریخ . ممکن است بگویند ، قصد و نیت سازندگان فیلم این نبوده که دیگر عذر بدتر از گناه است ! برای ساخت فیلمی همچون " ملک سلیمان " دو و نیم سال تحقیقات می کنند و بعد شروع به نوشت فیلنامه می کنند ، نه اینکه شب بخوابند و صبح بیدار شوند ، بگویند می خواهم فیل جنگی بسازم ! حالا اگر تحقیق نمی کنید حداقل در هر بخش از متخصصان و کارشناسان مربوطه مشاوره بگیرند .

in eye of wind - در چشم باد

مثال بارز این روند ، سریال زیبای " در چشم باد " است که واقعیت جنگ به تصویر می کشد و تمامی اتفاق ها و سکانس ها و اتفاقات سریال بر اساس شخصیت های واقعی جنگ و فیلم های مستندی است که از دوران دفاع مقدس به جا مانده است . صحنه های بسیار طبیعی خونریزی ، قطع عضو و ... نیز در این فیلم بسیار زیبا به تصویر کشیده شده است . این سریال که 3 دوره از تاریخ ایران را بسیار زیبا به تصویر می کشد ، شاهکاری است که خود یک پست لازم دارد.

و ال من و هم نسلی هایم که باید از سینمای دفاع مقدس ، واقعیت جنگ را بفهمیم خودمان باید این را به بعضی از مسئولان سینما یاد آوری کنیم . وای به حال نسل های بعد از ما که دفاع مقدس را ب ه فراموشی بسپرند و کسی نباشد که به آنان واقعیت را یادآوری کند.

جمعه بیست و نهم 5 1389 10:50

سینمای دفاع مقدس - حاتمی کیا ، رسول ملاقلی پور ، احمدرضا درویش

سلام . وبلاگ " سینمای دفاع مقدس " به بررسی وضعیت سینمای دفاع مقدس از پایان جنگ تا امروز ، می باشد .

در این وبلاگ به معرفی و بررسی فیلم های تولید شده می پردازیم و سیاست های دولت و ... را درمورد سینمای دفاع مقدس بررسی می کنیم .

پنج شنبه بیست و هشتم 5 1389 23:27
X